اخبار پلیمر و پتروشیمی

قیمت خوراک پتروشیمی بزودی اعلام می شود

1 سال 276 روز قبل
"

وزیر نفت از نهایی شدن قیمت خوراک پتروشیمی در وزارت نفت خبر داد و گفت: با تأیید نهایی از سوی معاون اول رئیس جمهوری قیمت خوراک بزودی اعلام خواهد شد.


"

به گزارش نیپنا، بیژن زنگنه وزیر نفت امروز سه شنبه (1 دی ماه) در نشست مشترک با هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران که به منظور بررسی مشکلات حوزه انرژی برگزار شد با اشاره به این که تعیین قیمت خوراک پتروشیمی در وزارت نفت به پایان رسیده و هم اکنون در اختیار اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری برای تأیید نهایی است، گفت: با تأیید شدن قیمت، بخش خصوصی بزودی در جریان قیمت خوراک قرار خواهد گرفت.

وزیر نفت با بیان این که توسعه صنعت پتروشیمی و جذب سرمایه گذاری در این بخش از ضروری بوده و مورد توجه وزارت نفت است، در واکنش به نگرانی بخش خصوصی درباره قیمت خوراک گفت: من مسئول توسعه این صنعت هستم، نه سود بردن شرکت های بخش خصوصی که در این زمینه فعالیت می کنند.

وی با بیان این که من تحت فشار عده ای برای تعیین قیمت خوراک پتروشیمی قرار نخواهم گرفت و کوتاه نخواهم آمد، گفت: من به دنبال محبوبیت و زنده باد، مرده باد شنیدن نیستم بلکه می‌خواهم کاری کنم که وجدانم نزد خدا و ملت ایران آسوده باشد.

زنگنه با اشاره به این که یک عده خاص به من اصرار می‌کنند تا برای این که سود برخی زیاد شود قیمت خوراک را پایین بیاوریم که این موضوع میسر نخواهد بود، گفت: سود برخی شرکتهای پتروشیمی در سال گذشته بیش از ٣٠ درصد بوده است در حالی که آنها مدعی اند زیانده هستند.

وی با بیان این که منافع دو طرف باید در این تصمیم در نظر گرفته شود، گفت : من نمی توانم در این موضوع فقط  از یک بخش حمایت کنم و قیمت خوراک را پایین بیاورم؛ اما جالب اینجاست که ما با خصوصی‌ها راحت تر از خصولتی‌ها کار می‌کنیم.

وزیر نفت با تاکید بر این که من تحت فشارها کوتاه نخواهم آمد، با اشاره این که این تصمیم در درازمدت آثار خود را نشان خواهد داد خاطر نشان کرد: در صورت گرفتن یک تصمیم اشتباه، بعدها جامعه می‌گوید این نوع قیمت گذاری غلط بود و نباید چنین تصمیمی گرفته می شد.

وزیرنفت هزینه تولید هر مترمکعب گاز در پارس جنوبی را با هزینه‌هایی از جمله حفاری، شیرین‌سازی و بهره‌برداری ١٢ تا ١٥ سنت اعلام کرد و گفت: به این ترتیب دولت بخشی از این هزینه ر ا به عنوان سوبسید پرداخت می کند.


---

081-zangenh.jpg