اخبار پلیمر و پتروشیمی

هندوستان و چین نخستین مقاصد صادراتی پتروشیمی مهاباد

1 سال 191 روز قبل
"

مدیرعامل پتروشیمی مهاباد گفت: طرح پتروشیمی مهاباد از دی ماه 94 تولید خود را آغاز کرده و تاکنون دو محموله از تولیدات این پتروشیمی به خارج از کشور صادر شده است.


"

محسن مجیدی در گفتگو با خبرنگار نیپنا افزود: حدود 2 ماه و نیم از راه اندازی این طرح توسعه ای در صنعت پتروشیمی کشورمان می گذرد و در این مدت نخستین محموله صادراتی به هندوستان شامل 260 تن محصول بوتن 1 به ارزش بیش از 300 هزار دلار فروخته شد و بعد از آن یک محموله به میزان 10 هزار تن به چین صادر شده است.

وی افزود: خوشبختانه مجتمع مهاباد با ظرفیت قابل قبولی در حال  فعالیت است و محصولات تولیدی این مجتمع پتروشیمی در داخل و خارج به فروش می رسد.

مجیدی گفت: پتروشیمی مهاباد نیز مانند  اغلب پتروشیمی های کشور حدود 70 درصد فروش خارجی و 30 درصد عرضه داخلی دارد.

وی اظهار کرد: با توجه به لغو تحریم ها و ورود به دوران پسا تحریم، پس از این که تولید پتروشیمی مهاباد به ظرفیت اصلی خود برسد به کشورهای دیگر نیز صادرات خواهیم داشت.

به گزارش نیپنا پتروشیمی مهاباد قادر است سالانه 300 هزار تن پلی اتیلن سبک خطی و سنگین و 30 هزار تن بوتن 1 را تولید کند.

مواد اولیه مورد نیاز این مجتمع پتروشیمی سالانه حدود 324 هزار تن اتیلن است که از طریق خط لوله  اتیلن غرب از عسلویه به این مجتمع منتقل می شود.

طبق برآوردها این طرح پس از بهره برداری کامل قادر خواهد بود برای یک هزار نفر به صورت مستقیم و چهار هزار نفر به صورت غیرمستقیم زمینه اشتغال فراهم کند.

 


---

03-petroshimi mahafad.jpg