معرفی پتروشیمی بندر امام

مجتمع پتروشیمی بندرامام، در زمینی به مساحت حدود ۲۷۰ هکتار، در ضلع شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان به فاصله ۱۰۵ کیلومتری جنوب شرقی اهواز و ۸۴ کیلومتری شرق آبادان در شهرستان ماهشهر قرار داد. سهولت دسترسی به خوراک، سوخت و موارد اولیه، استفاده از امکانات جاده ای، شبکه راه آهن و حمل و نقل دریایی، وجود فرودگاه، دسترسی به آب مورد نیاز و همچنین کمک به توسعه و عمران استان خوزستان به عنوان یکی از دو قطب صنعت پتروشیمی در کشور، و مهمتر از همه ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از سوختن گازهای همراه با نفت، ویژگی‌هایی است که انتخاب این مکان را توجیه می نماید.
در اردیبهشت سال ۱۳۵۲ قرارداد مشارکتی بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و پنج شرکت ژاپنی با نمایندگی شرکت میتسویی و شرکاء منعقد و تحت عنوان شرکت سهامی پتروشیمی ایران ژاپن (IJPC) نامگذاری شد. هدف شرکت،تولید و ذخیره،حمل و نقل و بازاریابی،صدور الفین ها،پلی الفین ها آروماتیک‌ها و سایر فرآورده‌های پتروشیمی بوده و همچنین نحوه مشارکت بین طرفین قرارداد، مساوی ذکر شده است و اعتبار این قرار داد برای مدت سی سال از تاریخ اجراو تابعیت شرکت ایرانی پیش بینی شده بود.
به منظور اطلاع از وضعیت مجتمع پس از ۲۰ بمباران و حدود ۱۱ سال توقف، مقرر گردید که بررسی فنی جامعی صورت گیرد و نتیجه حاصل از این بررسی، حاکی از وارد شدن %۲۲  خسارت به مجتمع بود.
 در نهایت گزارش فنی و اقتصادی طرح بازسازی مجتمع در آبان ماه ۱۳۶۸ آماده شد.
پس از به پایان رسیدن کار بازسازی این مجتمع عظیم، پروژه های پارازایلین و MTBE که به عنوان بخشی از طرح‌های توسعه ای پتروشیمی بندر امام مطرح شده بود، به اجرا گذاشته شد و هم اکنون در حال بهره برداری می‌باشد.

 

ادرس وب سایت پتروشیمی بندر امام

پتروشیمی بندر امام