تحقق تامین خوراک پتروشیمی‌ها
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۸

تحقق تامین خوراک پتروشیمی‌ها

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی با اشاره به تحقق کامل وعده های وزیر نفت برای تامین سوخت و خوراک صنایع پتروشیمی در فصل زمستان، اعلام کرد: با هماهنگی بانک مرکزی تاکنون 80 درصد ارز نیما توسط پتروشیمی ها تامین شده و صنایع پتروشیمی به شاگرد اول تامین ارز سامانه نیما تبدیل شده اند.

تحقق تامین خوراک پتروشیمی‌ها

احمد مهدوی در مراسم آغاز به کار مجمع عمومی عادی انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه گزارش موسسات معتبر بین المللی همچون آژانس بین المللی انرژی نشان می دهد که در سال های آینده صرفا توسعه صنایع پتروشیمی محرک تقاضا در بازار نفت خواهد بود، گفت: دوره استفاده از نفت خام به عنوان سوخت رو به پایان بوده و کشورها صرفا از نفت خام برای ایجاد زنجیره ارزش در صنایع پالایش و پتروشیمی استفاده می کنند.
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی با اعلام اینکه در ایران هم همواره سیاست تکمیل زنجیره ارزش، جلوگیری از خام فروشی، متنوع سازی سبد تولید محصولات نفتی با توسعه صنعت پتروشیمی به عنوان یک برنامه مورد تاکید رئیس جمهوری، دولت‌ها، مجلس و مقام معظم رهبری بوده است، گفت: صنعت پتروشیمی موتور محرک اقتصاد کشور بوده و ایران برای توسعه صنایع پتروشیمی تمامی مزیت های کلیدی را در اختیار دارد.
مهدوی با اشاره به دستور پارسال رئیس جمهوری مبنی بر تامین کامل سوخت و خوراک صنایع پتروشیمی، اعلام کرد: برای سال جاری هم وزیر نفت به طور کامل به وعده های خود عمل کرده است و صنایع پتروشیمی با وجود افزایش مصارف گاز زمستانی با محدودیت در تامین سوخت و خوراک روبرو نیستند.
وی با تاکید بر اینکه با اجرای برنامه های توسعه پارس جنوبی هم اکنون هیچ گونه محدودیتی در تامین خوراک اتان، متان، میعانات گازی و ... مورد نیاز صنایع پتروشیمی نداریم، بیان کرد: در طول یکسال گذشته اقدامات متعددی به منظور اعمال برخی معافیت ها به منظور تسهیل و تسریع در روند تولید و توسعه صنعت پتروشیمی توسط انجمن صنفی کارفرمائی انجام شده است.
مهدوی گفت:‍‍ پیرو پیگیری های به عمل امده و خصوصا بعد از تغییر نرخ تسعیر ارز مبنای محاسبه قیمت خوراک گاز طبیعی به نرخ میانگین سامانه نیما موضوع اجرای رای دیوان عدالت اداری و قانون تنظیم مقررات مالی دولت ۲ در خصوص ازاد سازی قیمت فروش اوره داخلی بر مبنای قیمت بورس کالا مجدد به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت و جلسات متعددی در کارگروه تنظیم بازار تشکیل گردید که منجر به ارایه ۲ پیشنهاد از سوی وزارت صمت به معاون اول رییس جمهور شد .
در همین راستا مذاکرات با وزرای جهاد کشاورزی نفت و صنعت در این خصوص صورت گرفته شد که با در نظر گرفتن همه جهات امیدواریم به زودی منجر به نتایج مطلوب برای شرکت های پتروشیمی تولید کننده اوره خواهد شد. دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی همچنین با اشاره به دستورات وزیر نفت برای اصلاح فرمول فروش میعانات گازی به صنایع پتروشیمی به ویژه مجتمع های آروماتیکی مثل نوری و بوعلی، گفت: در فرمول پنج دلار به عنوان حق مرغوبیت در نظر گرفته شده بود که به مرور این به پنج درصد تغییر یافته که در نهایت فرمول مطابق با مصوبات دولت و مجلس اصلاح شد.
وی در ادامه با اعلام اینکه شرکت های پتروشیمی نقش غیرقابل انکاری در آرامش بازار ارز دارند، گفت: با هماهنگی بانک مرکزی تاکنون 80 درصد ارز نیما توسط پتروشیمی ها تامین شده و این عرضه ارز با پائین ترین قیمت هم انجام گرفته و عملا صنایع پتروشیمی به شاگرد اول تامین ارز سامانه نیما تبدیل شده اند.