آسیب دیدگی خط لوله اتیلن غرب در بارش های اخیر
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱/۱۸

آسیب دیدگی خط لوله اتیلن غرب در بارش های اخیر

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: به دلیل بارش های اخیر و سیلاب بی سابقه بخش هایی از خط لوله اتیلن غرب دچار حادثه شد.

آسیب دیدگی خط لوله اتیلن غرب در بارش های اخیر

قدرت الله فرج پورمدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: بارش بی سابقه باران وجاری شدن سیل در بسیاری از مناطق کشور به ویژه در استان لرستان، موجب زیر آب رفتن برخی روستاها وبخشی از شهر پلدختر شد و حجم سیلاب به حدی بود که خط اتیلن غرب نیز در امان نماند و در محل عبور در روخانه کشکان دچار پارگی شد.
فرج پور افزود: خوشبختانه با توجه به سیستم های ایمنی موجود، به محض وقوع حادثه تزریق اتیلن به خط متوقف شد و متعاقب آن هماهنگی های اولیه با بهره بردار (شرکت پتروشیمی کاویان) برای تعمیر خط صورت پذیرفت اما به علت حجم بسیار زیاد آب و تخریب مسیرهای مواصلاتی و عدم دسترسی به محل حادثه، انجام کارهای اجرایی میسر نشد.
وی تصریح کرد: با کاهش حجم آب و فراهم شدن دسترسی نسبی به محل حادثه، کارهای اجرایی آغاز شده و امید است با بهره گیری از توانمندی متخصصین کشور در کوتاه ترین زمان ممکن تعمیرات لازم انجام و خط لوله اتیلن غرب در سرویس قرار گیرد.
به گفته مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی واحدهای پتروشیمی موجود در بخش هایی از خط که قبل از محل حادثه قرار دارد با شرایط کاملا عادی در سرویس و مشغول تولید هستند و قطع اتیلن تنها روی واحدهای پتروشیمی بالاتر از محل حادثه تاثیر داشته است. البته اغلب این واحدها نیز با توجه به موجودی خط، با ظرفیت پایین تر همچنان در حال تولید هستند.
فرج پور ادامه داد: متاسفانه در حوادث دیگری در دو نقطه قبل و بعد از ایستگاه پیازآباد بخشی از خط رودخانه سیمره به علت سیلاب و بخش دیگری نیز به علت رانش زمین دچار حادثه شده است .خوشبختانه در این دو محل نیز با استفاده از تجهیزات ایمنی موجود، شیرهای دوطرف محل حادثه بسته شده وشرایط تحت کنترل است .
وی تصریح کرد: بازسازی این نقاط نیز پس از برآوردهای لازم در اسرع وقت توسط بهره بردار آغاز خواهد شد.