سرمایه گذاری 200 میلیارد دلاری در صنایع پتروشیمی ایالات متحده
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱/۱۸

سرمایه گذاری 200 میلیارد دلاری در صنایع پتروشیمی ایالات متحده

صنعت پتروشیمی امریکا از سال 2010 میلادی، شاهد بیش از 300 پروژه پتروشیمی برنامه ریزی شده مرتبط با گاز شیل بوده است که این تعداد پروژه معادل رقمی بیش از 200 میلیارد دلار برآورد می شود.

سرمایه گذاری 200 میلیارد دلاری در صنایع پتروشیمی ایالات متحده

به نقل از پایگاه اینترنتی ای پی پی ام (eppm)، استیور زینگر، معاون ارشد ریاست موسسه وود مکنزی کمیکالز (Wood Mackenzie Chemicals) می گوید: صنعت پتروشیمی ایالات متحده در حال تجربه یک رنساس در حوزه سرمایه گذاری (investment renaissance) است.
زینگر در حاشیه کنفرانس بین المللی پتروشیمی ای اف پی ام 2019 (AFPM 2019 International Petrochemical Conference) گفت: از سال 2010 میلادی، شاهد بیش از 300 پروژه پتروشیمی برنامه ریزی شده مرتبط با گاز شیل بوده ایم که برخی معتقدند حدود 500 هزار شغل موقت و دائم تولید می کند. از حیث سرمایه گذاری نیز این تعداد پروژه معادل رقمی بیش از 200 میلیارد دلار (معادل 177 میلیارد یورو) خواهد بود که از افزایش چشمگیر خوشبینی در میان فعالان این صنعت حکایت دارد. بیشتر این سرمایه گذاری ها مبتنی بر بهره برداری از خوراک های گازی شامل متان، اتان، پروپان و بوتان است.
بر اساس موسسه وود مکنزی کمیکالز، انتظار می رود بیشتر تولیدات حاصل از این سرمایه گذاری ها برای صادرات به بازارهای آمریکای لاتین، اروپا، آفریقا و نهایتا چین اختصاص یابد.
معاون ارشد ریاست وود مکنزی کمیکالز همچنین افزود: در ابتدا بیشتر حجم تولید ناشی از ظرفیت های جدید برای عرضه در بازار چین در نظر گرفته شده بود. به ویژه آن که چین بیش از 30 درصد از مصرف جهانی پلی اتیلن را به خود اختصاص می دهد. اگر چه به دلیل تعرفه های اعمالی بر کالاهای آمریکایی به دنبال بالا گرفتن جنگ تجاری این کشور با چین در سال 2018 میلادی، تولیدکنندگان پتروشیمی آمریکا در حال حاضر به دنبال مقاصد صادراتی بهتری هستند و در همین راستا، بازار داخلی ایالات متحده، بازار اروپا، آمریکای لاتین و آفریقا را در اولویت قرار داده اند.