جزیره ی پلاستیکی | Plastic island
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱/۲۷

جزیره ی پلاستیکی | Plastic island

تصاویر جزیره ای که کاملا از پلاستیک ساخته شده است.

جزیره ی پلاستیکی | Plastic island

این روزها آن قدر علم پیشرفت کرده است که دیگر انسان ها به فکر ساختن یک سیاره ی مجزا هستند تا کشف آن زیرا گویا برای انسان ها دیگر ساختن زحمت کمتری نسبت به کشف کردن دارد. این ساختن و خلق کردن هم دیگر دست گروه های علمی و پژوهشی با بودجه های بسیار زیاد هم نیست بلکه، این روزها انسان ها تنها با یک حساب دو دوتا چهارتای ساده می توانند چیزهایی بسیازند که در نظر عامه آن قدرها هم ساخت و تشکیلشان ساده به نظر نمی رسد. جزیره ی پلاستیکی که ریچارد سوا در مکزیک ساخته است، یکی از همین سازه های دست بشر است. در ادامه با ما  همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، داستان ساخت و شکل گیری جزیره ی پلاستیکی در مکزیک را مورد بررسی قرار دهیم.
همه چیز درباره ی جزیره ی پلاستیکی
وقتی که انسان ها در تنها چند دهه ی گذشته ی حیاتشان بر روی کره ی زمین بیش از ۶٫۳ میلیارد تن زباله ی پلاستیکی تولید کرده اند، عجیب نیست که به این فکر بیفتند که از این تجزیه ناپذیرها یک استفاده ی مفیدتر هم بکنند. از این مقدار زباله ی تولید شده ای که به شما گفتیم تنها ۹ درصد آن ها تا به حال و به سختی تجزیه شده اند و گویا ما و پلاستیک ها تا به ابد باید با هم زندگی کنیم. یک مهندس و هنرمند انگلیسی به نام ریچارد سوا (Richart Sowa) با توجه به این وضعیت و با اتخاذ فلسفه ی فکری خاص، اقدام به ساخت جزیره ی پلاستیکی در نزدیکی مکزیک نمود و برای ساخت جزیره اش تنها از پلاستیک های بازیافتی استفاده نموده است. ریچارد سوا روش خلاقانه ‌ای را برای استفاده مجدد از بطری‌ های پلاستیکی به دنیا نشان داده است. او ۱۰۰ هزار بطری را به این صورت بازیافت نموده که آن ها را به یک جزیره ی پلاستیکی و شناور تبدیل کرده است. آقای سوا با توجه به این واقعیت که با گذشت ۴۵۰ سال یک بطری پلاستیکی در شرایطی عادی تجزیه خواهد شد، با توجه به این حصوصیتی منفی می توان از آن به عنوان یک مزیتی مثبت استفاده کرد.
جزیره پلاستیکی
در همین راستا، ریچارد سوا مطمئن است که استفاده از بطری ‌های پلاستیکی و سایر مواد دور ریختنی برای ساخت و ساز راه حلی برای آینده ما است. آقای سوا در ادامه می فرمایند: چیز‌هایی که در غیر این صورت بدون بازیافت دور ریخته می‌ شوند اکنون یک منبع ارزشمند از مصالح هستند. همه چیز‌هایی که نمی ‌خواهیم، همه زباله‌ هایی که نمی ‌دانیم دقیقا با آن‌ ها چه کار کنیم، می ‌توانند واقعا مشکلات دنیا را تا حدودی حل کنند.
او برای ساخت این جزیره ی پلاستیکی که در کنار جزیره ی مکزیکی موجرس قرار گرفته است همانطور که بالاتر اشاره کردیم، ۱۰۰ هزار بطری پلاستیکی، تخته ی سه لا و تخته‌ های چوبی استفاده شده که همگی جزیره را شناور نگه می‌ دارند. هسته ی جزیره از بطری ‌های پلاستیکی ساخته شده که داخل تور ماهی گیری قرار داده شده اند و ریشه ی درختان آن ‌ها را در کنار هم نگه می ‌دارد. در جزیره ی ریچارد هیچ چیزی وارد سطل زباله نمی‌ شود و از همه چیز برای بهبود پروژه استفاده می ‌شود.
سوا بطری ‌های شیشه ‌ای و پلاستیکی، قوطی ‌ها و دیگر مواد پلاستیکی را داخل کیسه می ‌ریزد و از آن ‌ها برای بالا بردن جزیره اش استفاده می‌ کند. او کیسه ‌ها را روی سطح جزیره گذاشته و آن ‌ها را با لایه‌ ای از خاک می ‌پوشاند. یکی از بهترین نکات درباره ی جزیره شناور ریچارد این است که با کمک یک قایق یا بادبان حرکت می ‌کند.
جزیره پلاستیکی
این می ‌توانید روی آن میوه، سبزیجات و گیاه بکارید و خانه ی مجهز به تهویه ی هوا، یخچال و سایر لوازم خانگی است که انرژی خود را از پانل‌ های خورشیدی کسب می ‌کنند. می دانید درباره ی جزیره ی پلاستیکی چه چیزی جالب است؟ جزیره ی پلاستیک که به آن جزیره ی ریچارد می گویند چندین بار در طوفان دچار آسیب های جدی شد. اما او هر بار این جزیره را از اول ترمیم کرد و دوباره حتی شاید بهتر از قبلش آن را ساخت. نکته ی جالب دیگری که درباره ی جزیره ی پلاستیکی جالب است بدانید این است که؛ درواقع این دومین جزیره ‌ای است که ریچارد سوا ساخته است. اولین جزیره ی شناوری که او در سال ۱۹۹۸ میلادی با دست های خودش ساخت، پس از ساخته شدن متاسفانه در طی طوفان امیلی در سال ۲۰۰۵ میلادی نابود شد.
ریچارد سوا سال ‌های بعدی زندگی خود را صرف جمع آوری بطری ‌های پلاستیکی خالی کرد و این جزیره را در سال ۲۰۰۸ ساخت. جزیره ی جدید ریچارد که به آن جزیره ی پلاستیکی هم می گویند، باز هم در طوفان سال ۲۰۱۹ میلادی دچار آسیب شد اما، باز هم ریچارد سوا تصمیم دارد که آن را سرِ پا نگه دارد و بعد از تعمیر آن را به روی عموم باز کند.
تجزیه ی پلاستیک ها!
به بهانه ی ساخت جزیره ی پلاستیکی توسط ریچارد سوا، بهتر است تا به شما کمی بیشتر درباره ی روند تجزیه ی پلاستیک ها و دیگر مواد دست ساز انسان ها اطلاعات بدهیم. برای مثال، برای تجزیه ی شیشه ۴ هزار سال، برای پلاستیک ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ سال، پوست میوه ۶ ماه و آدامس ۵ سال زمان برای بازیافت و در پی آن بازگشت به طبیعت نیاز است. با این که برخی از زباله ها نیز آرام آرام در طبیعت تجزیه می شود ولی برخی دیگر نه تنها تجزیه نمی شوند، بلکه اثرات مخربی نیز بر آن وارد می کنند. حدود ۲۵۰ تا ۵۰۰ سال طول می کشد تا پلاستیک ها تجزیه شوند و گاهی دیده شده که پلاستیک ها در اعماق دریا هم یافت شده اند. در واقع پلاستیک در چرخه ی طبیعت طوری چرخیده اند که همه جا این زباله ها دیده می شود. همچنین؛ بسیاری از پلاستیک ها قبل از تبدیل با مواد افزودنی ترکیب می شوند و سپس به عنوان ظروف نگهداری و توزیع غذا مصرف می شوند که این امر اثرات منفی این ظروف را دو چندان می کنند.

تیم خبری الی گشت