سعودی آرامکو به دنبال خرید سهام پتروپالایشگاه ریلاینس هند
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱/۲۸

سعودی آرامکو به دنبال خرید سهام پتروپالایشگاه ریلاینس هند

شرکت سعودی آرامکو عربستان، در حال پیشبرد بحث های جدی برای بدست آوردن 25 درصد از سهام مجموعه پتروپالایشگاهی شرکت ریلاینس اینداستریز هند است.

سعودی آرامکو به دنبال خرید سهام پتروپالایشگاه ریلاینس هند

به نقل از پایگاه اینترنتی ان دی تی وی (NDTV)، روزنامه تایمز آو ایندیا (Times of India) روز چهارشنبه 28 فروردین ماه اعلام کرد: بزرگترین تولیدکننده نفت خام جهان، سعودی آرامکو عربستان، در حال پیشبرد بحث های جدی برای بدست آوردن 25 درصد از سهام مجموعه پتروپالایشگاهی شرکت ریلاینس اینداستریز (Reliance Industries) هند می باشد.
طبق این گزارش: فروش این مقدار از سهام مجموعه یادشده بین 10 تا 15 میلیارد دلار عاید ریلاینس می کند و ارزش تاسیسات پالایشگاهی و پتروشیمی این شرکت هندی را به حدود 55 تا 60 میلیارد دلار افزایش می دهد.
به گفته افراد آگاه انتظار می رود دو شرکت تا ماه ژوئن به توافقی بر سر ارش گذاری این قرارداد دست یابند. همچنین موسسه گلدمن ساکس (Goldman Sachs) نیز متعهد به ارائه خدمات مشاوره ای پیرامون قرارداد پیشنهادی شده است.
بحث خرید سهام از سوی آرامکو در ریلاینس که اداره کننده بزرگترین مجموعه پالایشگاهی جهان است، پس از دیدار ماه فوریه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، از دهلی صورت گرفت. سفری که در آن وی از عزم این کشور برای یافتن فرصت های سرمایه گذاری ای به ارزش بیش از 100 میلیارد دلار در هند ظرف دو سال آینده خبر داد.
امین ناصر، مدیر عامل سعودی آرامکو، نیز جداگانه موکش آمبانی، رئیس ریلاینس اینداستریز، را برای گفتگو درباره فعالیت های سعودی آرامکو در حوزه نفت خام، صنایع شیمیایی، پتروشیمی و غیر فلزی ها (non-metallics) ملاقات کرد.