پیمان جهانی سازمان ملل متحد برای محدود ساختن تجارت ضایعات پلاستیک
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۴

پیمان جهانی سازمان ملل متحد برای محدود ساختن تجارت ضایعات پلاستیک

کشورهای سازمان ملل متحد تصمیم گرفتند ضایعات پلاستیکی را با هدف کاهش آلودگی های زیست محیطی ناشی از آن، درفهرست یک پیمان بین المللی ناظر بر تجارت ضایعات خطرناک وارد کنند.

پیمان جهانی سازمان ملل متحد برای محدود ساختن تجارت ضایعات پلاستیک

به نقل از پایگاه اینترنتی پلاستیک نیوز یوروپ (plasticsnewseurope)، اعضای حاضر در یک نشست عالی رتبه سازمان ملل متحد که در تاریخ 10 ماه مه امسال برگزار شد، تصمیم گرفتند ضایعات پلاستیکی را با هدف کند ساختن آلودگی های زیست محیطی ناشی از آن، در لیست یک پیمان بین المللی ناظر بر تجارت ضایعات خطرناک (hazardous waste) وارد کنند.
این تغییرات در قرارداد بازل (Basel Convention) که با ابتکار نروژ مطرح شد و از سوی 187 کشور عضو مورد تایید قرار گرفت، چارچوبی فراگیر و الزام آور از لحاظ قانونی را فراهم می آورد که به موجب آن کنترل سخت گیرانه تری بر خرید و فروش ضایعات پلاستیک اعمال می شود.
 مقامات سازمان ملل همچنین از کمپین های جمع آوری امضا در شبکه های اجتماعی، با هدف وادار ساختن مذاکره کنندگان ژنو برای پیش گرفتن اقدامی درباره ضایعات پلاستیک، خبر دادند.
رالف پایت، دبیر اجرایی قراردادهای بازل، روتردام و استکهلم، که یکی از آژانس های سازمان ملل به شمار می رود، گفت: مشکل ضایعات پلاستیک یکی از اضطراری ترین مسائل زیست محیطی به شمار می رود و این موضوع که تا پایان هفته گذشته (منتهی به یکشنبه 22 اردیبهشت ماه) نزدیک به یک میلیون نفر از سراسر جهان با امضای توماری از طرف های شرکت کننده در قرارداد بازل خواستند تا در ژنو اقدامی صورت دهند، نشان از آگاهی عمومی و تمایل بالای همگان برای رسیدگی به این مشکل دارد.