تقاضای رشد جهانی متانول
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۳/۳۰

تقاضای رشد جهانی متانول

بازارهای بین المللی در سال های آتی همچنان شاهد تداوم تقاضا برای متانول خواهند بود.

تقاضای رشد جهانی متانول

به گزارش خبرنگار نیپنا ، محمد ابراهیم یوسف زادگان عضو هیات مدیره موسسه متانول و آمونیاک آینده چهارشنبه(29 خرداد ماه) در نخستین همایش متانول و زنجیره ارزش گفت: دورنمای تقاضا برای متانول بر اساس گزارش متانکس ۷ درصد رشد داشته است و در سه سال آینده نیز ۶.۵ درصد رشد خواهد داشت و برای افزایش تولیدات متانول کشور با ایجاد طرح های جدید و بازار مصرف نگرانی خاصی وجود ندارد و در آینده MTO یا تکمیل زنجیره متانول از جایگاه بالایی برخوردار خواهد شد. تا سال ۲۰۰۷ تنها از متانول به عنوان ماده شیمیایی استفاده می شد اما از آن سال به بعد تکمیل زنجیره متانول و پروژه های MTO (متانول به الفین) ،MTP(متانول به پروپیلن)و همچنین استفاده از متانول به عنوان سوخت در نظر گرفته شده که بر اساس تحقیقات واحد MTO بسیار سودآور است.
وی در ادامه افزود: در جهان بطور کلی متانول از منابع مختلف تولید می شود که شامل ۶۵ درصد از گاز طبیعی، ۳۵ درصد از زغال سنگ و کمتر از یک درصد از بایومس است.
یوسف زادگان در مورد استفاده از متانول در بخش سوخت اظهار کرد: در آینده نه چندان دور از متانول در بخش سوخت در قالب DME ، MTBE،BLENDINGو بایودیزل استفاده خواهد شد. سوخت DME هنوز بطور جدی در ایران مورد توجه قرار گرفته نشده است این در حالی است که شرکت مهندسی گاز با انجام تحقیقات لازم این سوخت پاک را توصیه کرده است، زیرا DME از لحاظ محیط زیست بسیار قابل قبول است و می تواند جایگزین خوبی به جای گازوئیل و LPG شودو نیز به عنوان سوخت پاک در کشتی ها مصرف شود.
یوسف زادگان در مورد پتانسیل های جدید مصرف متانول در ایران گفت: تمایل تولید کنندگان چینی به سرمایه‌گذاری در طرح های MTO در کنارواحدهای متانول به منظور حذف کرایه حمل یکی از پتانسیل های موجود است که باید از آن استفاده کرد. همچنین تولید DME به عنوان سوخت پاک و جایگزین و برنامه‌ریزی شده به جای گازوئیل و در مواردی LPG، ایجاد تسهیلات عرضه متانول به عنوان تحویل سوخت به کشتی های اقیانوس پیما در مناطق چابهار ، جاسک و عسلویه با هماهنگی وزارت نفت و سازمان کشتیرانی ایران و سازمان جهانی کشتیرانی برای بانکرینگ متانول ازدیگر پتانسیل های جدید مصرف در کشور است که باید بالفعل شود.

شرکت بازرگانی مشترک بین تولید کنندگان متانول به گزارش خبرنگار نیپنا ،میر احمدی مدیر عامل پتروشیمی زاگرس در مورد وضعیت جاری و چشم انداز بازار متانول در همایش متانول و زنجیره ارزش اعلام کرد: مصرف جهانی در دنیا برای متانول نه تنها رو به کاهش نیست بلکه مصارف جدید مانند استفاده از متانول برای تولید سوخت پاک نیز در حال اضافه شدن به تقاضاهای قبلی است اما مسئله مهم چگونه فروختن و بازارهای مقصد متانول ایران است در حال حاضر بزرگترین بازار مصرف متانول جهان چین است که در سال گذشته میلادی ۶۲ میلیون تن مصرف داشته و تنها ۵۳ میلیون تن تولید کرده است و بقیه را از کشورهای دیگر تامین کرده است.
وی افزود: چین در حال حاضر ۸۰ درصد متانول خود را از زغال سنگ و ۲۰ درصد آن را از گاز طبیعی تولید می کند اما با چالش محیط زیستی مواجه است و باید واحدهای زغال سنگی را تعطیل کند به همین دلیل صادرات متانول به مرور بیشتر خواهد شد به شرط آنکه تولید کنندگان متانول عرضه همگرا و هماهنگ داشته باشند در غیر این صورت خریداران از تفرق بین تولید کنندگان سوء استفاده خواهند کرد .