ارزش تولید صنعت پتروشیمی تا سال ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۴/۱۷

ارزش تولید صنعت پتروشیمی تا سال ۱۴۰۰

وزیر نفت گفت: تا پایان سال ۹۹ و اوایل سال ۱۴۰۰، ارزش تولیدات صنعت پتروشیمی به نسبت سال ۹۲ (به قیمت سابق) دوبرابر می‌شود و نسبت به سال ۹۷، حدود ۸ تا ۹ میلیارد دلار افزایش می‌یابد که جهش بزرگی در این صنعت است .

ارزش تولید صنعت پتروشیمی تا سال ۱۴۰۰

 بیژن زنگنه شامگاه یکشنبه (۱۶ تیرماه)  با بیان این که در زمینه توسعه صنعت پتروشیمی کار بزرگی در حال انجام است، گفت: تا پایان سال ۹۹ و اوایل سال ۱۴۰۰، ارزش تولیدات صنعت پتروشیمی به نسبت سال ۹۲ (به قیمت سابق) دوبرابر می‌شود و نسبت به سال ۹۷، حدود ۸ تا ۹ میلیارد دلار افزایش می‌یابد که جهش بزرگی در این صنعت است و خوشبختانه بخش قابل توجهی از این تولیدات به عنوان خوراک واحدهای داخل عرضه می‌شود.
زنگنه با اشاره به این که هم‌اکنون نزدیک ۵ میلیارد دلار خوراک به صنایع پایین‌دستی پتروشیمی داده می‌شود، ادامه داد: بیشتر از این مقدار هم می‌توان خوراک به این واحدها عرضه کرد، زیرا ظرفیت صنایع پایین‌دستی کشور بیش از ۵ میلیارد دلار است، اما محدود شدن فروش این واحدها سبب کاهش دریافت مواد اولیه مورد نیاز می‌شود.

تحریم پتروشیمی‌ها تأثیری بر عملکرد ما نداشت
زنگنه در پاسخ به تحریم‌های جدید اعمال شده علیه صنعت پتروشیمی ایران گفت: تحریم پتروشیمی‌ها موضوع تازه‌ای نبوده است، من هم منظور آمریکا را از این موضوع متوجه نشدم و در ظاهر این مسئله بیشتر برای تبلیغات است و اینکه نشان دهند ایران را تحت فشار قرار می‌دهند، در صورتی که این تحریم بر صنعت پتروشیمی ایران تأثیری نداشت.
وی درباره برنامه وزارت نفت برای تداوم تولید نفت در شرایط کنونی کشور و استفاده از ظرفیت پالایشی و صادرات فرآورده به جای نفت تصریح کرد: ما حداکثر استفاده را از ظرفیت داریم. من نمی‌توانم در این باره زیاد صحبت کنم، زیرا سبب افزایش فشار بر کشور می‌شود، اما پالایشگاه‌های ما حدود یک سال است که با ظرفیت بالا کار می‌کنند و این رقم بیشتر از این هم می‌تواند بشود.

آمریکا، بزرگ‌ترین تولید کننده نفت جهان
زنگنه درباره اینکه آیا در رفتار آمریکا از یک مصرف‌کننده عمده به یک تولیدکننده بزرگ تغییری ایجاد شده است، ‌گفت: من فکر می‌کنم یکی از دلایل تحریم‌ها علیه ایران و ونزوئلا، باز کردن بازار برای فروش نفت آمریکاست.
وی با بیان اینکه تولید نفت آمریکا ظرف دو سال و در فاصله ژوئیه ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹، ‌۳ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است، بیان کرد: ‌آمریکا هم‌اکنون بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت دنیاست و پس از آن روسیه با بیش از ۱۱ میلیون بشکه در روز و عربستان با بیش از ۹ میلیون بشکه در روز در جایگاه بعدی قرار دارد.
وزیر نفت با بیان اینکه در ژانویه ۲۰۱۷ نیز روزانه ۵۰۰ هزار بشکه دیگر به تولید نفت آمریکا افزوده شده، یعنی در مجموع افزایش تولید نفت آمریکا روزانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بوده است، افزود: این موضوع (افزایش تولید نفت آمریکا) به هیچ‌وجه در محاسبات اوپک دیده نشده است و کسی در بازار تصور نمی‌کرد آمریکا با چنین سرعتی به تولید خود بیفزاید.
وزیر نفت ادامه داد:‌ این مقدار تولید نفت نیازمند بازار است و با کاهش تولید عادی اوپک جبران نمی‌شد و در نتیجه آمریکا باید شوک‌هایی به بازار وارد می‌کرد تا بتواند برای خود بازار پیدا کند. بخشی از تحریم‌ها در این جهت است که آمریکا بتواند به تولید و توسعه شیل اویل ادامه دهد.
وی درباره اینکه آیا مصرف‌کنندگان عمده نفت مانند چین از وضع کنونی بازار نفت و همکاری عربستان و روسیه راضی هستند؟ پاسخ داد: به‌طور کلی ما در اوپک از همکاری تولیدکنندگان و همکاری تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان استقبال می‌کنیم، زیرا معتقدیم بی‌ثباتی در بازار و نوسان‌های قیمت نفت به تولیدکننده و مصرف‌کننده آسیب می‌رساند.
زنگنه درباره اینکه تولید شیل اویل در چه دامنه قیمتی باصرفه است، ‌بیان کرد: بستگی به میدان دارد. در میدان‌های مختلف متفاوت است، اما آنگونه که هم‌اکنون می‌گویند به زیر ۴۰ دلار برای هر بشکه هم رسیده است.