وضعیت بحرانی عرضه متیل ترت-بوتیل اتر در بازار آسیا
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲

وضعیت بحرانی عرضه متیل ترت-بوتیل اتر در بازار آسیا

قیمت های متیل ترت-بوتیل اتر (MTBE) آسیا برای سومین هفته متوالی شاهد روندی افزایشی بود. وضعیتی که بازتاب دهنده کمبود عرضه در منطقه است

وضعیت بحرانی عرضه متیل ترت-بوتیل اتر در بازار آسیا

به نقل از پایگاه اینترنتی آی سی آی اس (ICIS)، قیمت های متیل ترت-بوتیل اتر (MTBE) آسیا برای سومین هفته متوالی شاهد روندی افزایشی بود. وضعیتی که بازتاب دهنده کمبود عرضه در منطقه است و انتظار می رود برای مدتی طولانی ادامه یابد.
قیمت های اسپات بر مبنای FOB سنگاپور در تاریخ 17 سپتامبر با افزایشی 13 درصدی، معادل 95 دلار و 50 سنت در هر تن، به 857 دلار در هر تن رسید. بالاترین رقمی که ظرف یکسال گذشته ثبت گردید.
بازار بنزین به عنوان بازار کلیدی این محصول در بخش پایین دستی، به دنبال تعدادی مناقصه خرید در کشورهای جنوب شرق آسیا و کمبود عرضه از سوی کشورهای شمال شرق آسیا مانند کره جنوبی و ژاپن، رشد قیمت چشمگیری را تجربه می کند.
به دلیل عرضه محدود بنزین با اکتان بالاتر مانند بنزین با اکتان 95 و 97، شکاف قیمتی میان بنزنین 97 و 92 و همچنین 95 و 92 به ترتیب به سطوح بالا و جدید هشت دلار و 10 سنت و 6 دلار و 30 سنت در هر بشکه رسیده است.
این شکاف قیمتی بازتاب دهنده ارزش بالای تقویت کننده های اکتان است. حدود 95 درصد از متیل ترت-بوتیل اتر تولیدی به عنوان تقویت کننده اکتان و اکسیژن زا (oxygenate) در بنزین استفاده می شود.