مشعل‌های ۶ میدان مشترک با راه‌اندازی NGL3200 خاموش می‌شود
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۹/۲۰

مشعل‌های ۶ میدان مشترک با راه‌اندازی NGL3200 خاموش می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرد: با بهره‌برداری از طرح NGL3200 در جهش سوم افزون‌بر پایان مشعل‌سوزی در ۶ میدان نفتی غرب کارون، روزانه ۲۵۰ میلیون فوت‌مکعب خوراک به مجتمع‌های پتروشیمی منطقه ماهشهر اختصاص خواهد یافت.

مشعل‌های ۶ میدان مشترک با راه‌اندازی NGL3200 خاموش می‌شود

به نقل از خبرگزاری نیپنا، بهزاد محمدی، عصر روز گذشته (سه‌شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸) پس از بازدید از روند اجرایی طرح پالایش گاز یادآوران خلیج فارس (NGL3200) در جمع مدیران و کارکنان این پروژه اعلام کرد: خوشبختانه با به وجود آمدن شرایط جدید، اجرای این طرح شتاب گرفته است و با تولیدی شدن آن، مشعل‌سوزی در میدان‌های نفتی منطقه غرب کارون پایان خواهد یافت.
وی با بیان اینکه تأمین خوراک پتروشیمی‌ها، ارزش افزوده چشمگیری ایجاد می‌کندثد، ادامه داد: طرح‌های تأمین خوراک، به‌عنوان طرح‌های محیط‌زیستی، اهمیت ویژه‌ای دارند و می‌توانند صنعت پتروشیمی ایران را که از ارکان توسعه اقتصادی و صنعتی کشور به شمار می‌رود را در مسیر تحقق برنامه‌های خود یاری بخشد.
محمدی با بیان اینکه اجرای طرح‌های ان‌جی‌ال از دیدگاه جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت و مشعل‌سوزی بسیار مهم و راهبردی هستند، گفت: ان‌جی‌ال‌های ۳۱۰۰، ۳۲۰۰، خارک و طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس از جمله طرح‌های فعال جمع‌آوری گازهای همراه به شمار می‌رود که نقش بسزایی در تأمین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی خواهند داشت.
به گفته معاون وزیر نفت، طرح NGL3100 در دهلران گازهای همراه نفت در میدان‌های غرب کشور همچون آذر، دهلران، چشمه‌خوش و پایدار و... را جمع‌آوری می‌کند.
محمدی همچنین افزود: با بهره‌برداری از طرح NGL3200، از مشعل‌سوزی در میدان‌های نفتی آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، یاران شمالی، یاران جنوبی، یادآوران و دارخوین جلوگیری خواهد شد و روزانه ۲۵۰ میلیون فوت‌مکعب گازهای همراه نفت به‌عنوان خوراک در اختیار بعضی مجتمع‌های پتروشیمی واقع در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در ماهشهر قرار خواهد گرفت.
وی همچنین یادآور شد: طرح ان‌جی‌ال خارک، از سوزانده شدن گازهای همراه نفت در مشعل‌های میدان‌های شرکت نفت فلات قاره ایران در خلیج فارس در مناطق عملیاتی خارگ و بهرگان، جلوگیری خواهد کرد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، پالایشگاه گاز بیدبلند۲ که گازهای مشعل در سه استان خوزستان، کهکیلویه و بویر احمد و بوشهر را دریافت و پالایش می‌کند را از دیگر طرح‌های تأمین خوراک صنعت پتروشیمی برشمرد.