ساخت شمالی‌ترین واحد پتروشیمی جهان در قطب شمال
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۹/۳۰

ساخت شمالی‌ترین واحد پتروشیمی جهان در قطب شمال

شرکت دولتی گازپروم روسیه شمالی‌ترین واحد پتروشیمی جهان را در قطب شمال می‌سازد.

ساخت شمالی‌ترین واحد پتروشیمی جهان در قطب شمال

به نقل از روزنامه مسکوتایمز، چند منبع در شرکت گازپروم به روزنامه «ودموستی» روسیه گفتند: شرکت دولتی گازپروم روسیه در نظر دارد یک مجتمع پتروشیمی بزرگ در «بواننکوف» واقع در شبه جزیره «یامال» بسازد، این مجتمع قابلیت تولید سالانه حدود سه میلیون تن محصولات پلاستیکی پروپیلن و پلی‌پروپیلن را خواهد داشت.
طبق این گزارش، در صورت ساخت این واحد صنعتی در قطب شمال، شمالی‌ترین مجتمع پتروشیمی دنیا خواهد بود.
بواننکوف، اصلی‌ترین هاب شرکت گازپروم برای تولید گاز طبیعی در قطب شمال خواهد بود. این میدان 4.9 تریلیون مترمکعب ذخیره گازی دارد و سالانه نزدیک به 115 میلیارد مترمکعب گاز تولید می‌کند. این میدان گازی در دمای 70 درجه شمالی در زمین‌های متروک «تندرا» قرار گرفته است.
در نزدیکی این میدان، چند میدان گازی شامل «خراساویسکوئی» و «کروزنشترنسکویی» برداشت از نخستین میدان در سال 2023 میلادی آغاز خواهد شد. گازپروم معتقد است که ظرف چندسال آینده قادر به تولید سالانه 180 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در شبه جزیره مصنوعی یامال خواهد بود.
براساس گزارش ودموستی، این مجتمع پتروشیمی در این منطقه از مزایای خوراک کافی و ارزان بهره‌مند خواهد بود، ارزش ساخت این مجتمع نزدیک به 15 میلیارد دلار خواهد بود.
مذاکره با شریکان خارجی ادامه دارد و شرکت سابیک و سوکار آذربایجان در میان سرمایه‌گذاران قرار دارند.
پلی اتیلن و پلی پروپیلن در صنایع برچسب زدن و بسته‌بندی مصرف زیادی دارد و تولید این محصولات پتروشیمی بر پایه خوارک گاز طبیعی است.