بخش‌خصوصی آماده نقش‌آفرینی در صنعت پتروشیمی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۷

بخش‌خصوصی آماده نقش‌آفرینی در صنعت پتروشیمی

نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: شرکت‌های توانمند ایرانی آمادگی دارند تا در مسیر توسعه صنعت پتروشیمی ایران همگام با دیگر بخش‌ها نقش‌آفرین باشند.

بخش‌خصوصی آماده نقش‌آفرینی در صنعت پتروشیمی

بهزاد محقق، نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران، صنعت پتروشیمی را پیشرو در توسعه صنعتی کشور دانست و گفت: همکاری میان دولت، مجلس و بخش‌خصوصی برای تکمیل زنجیره ارزش در این صنعت ارزش آفرین برای پیشبرد هدف گذاری‌های انجام شده به منظور افزایش ظرفیت تولید، رشد صادرات و تکمیل طرح‌های در حال ساخت ضروری است.
همچنین وی به موضوع بومی‌سازی تجهیزات صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: در زمینه پتروشیمی میزان ظرفیت ساخت داخل از میانگین صنعت نفت بیشتر است و ضریب توان تولید تجهیزات مورد نیاز طرح‌های پتروشیمی بیش از ۸۰ درصد است و این میزان بر مبنای فهرست نیازمندی‌های وزارت نفت است.
این فعال بخش‌خصوصی در ادامه تاکید کرد: شرکت‌های فعال بخش‌خصوصی برای مشارکت در توسعه صنعت پتروشیمی ایران در زمینه‌های مختلف آمادگی دارند، شرکت‌های ایرانی تامین کننده تجهیزات حوزه انرژی در خاورمیانه منحصر به فرد هستند و در صورت تامین نیازهای مالی آنها می‌توانیم در بسیاری از عرصه‌های صنعت نفت برای تامین تجهیزات خودکفا شویم.
محقق با بیان اینکه خوشبختانه شاهد حمایت‌های خوبی از سوی وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی از روند توسعه صنعت پتروشیمی در ابعاد مختلف هستیم، گفت: بدون تردید بخش‌خصوصی برای فعال شدن، نیازمند همکاری‌های دولتی است، همچنان که در کشورهای توسعه یافته، صنایع از حمایت‌های مستقیم مانند معافیت مالیاتی و کاهش حق بیمه بهره‌مند می‌شوند که برای توسعه صنعت پتروشیمی پیشنهاد می‌کنیم دولت تسهیلاتی را برای مجموعه‌های خصوصی به منظور اجرای طرح‌های پتروشیمی در نظر بگیرد.