کرونا و نوسان‌های قیمت نفت
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۶

کرونا و نوسان‌های قیمت نفت

وزیر نفت گفت: به‌دلیل شیوع این ویروس، عمده فعالیت‌های اقتصادی در چین تعطیل شده که این موضوع سبب کاهش تقاضا برای نفت شده است.

کرونا و نوسان‌های قیمت نفت

به نقل از شانا، بیژن زنگنه شامگاه‌ (دوشنبه، پنجم اسفندماه) درباره نوسان‌های اخیر قیمت نفت گفت: کرونا دلیل اصلی این نوسان‌ها بوده است. به‌دلیل شیوع این ویروس، عمده فعالیت‌های اقتصادی در چین تعطیل شده که این موضوع سبب کاهش تقاضا برای نفت شده است.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه نبود تعادل بین عرضه و تقاضا سبب کاهش قیمت نفت می‌شود، اظهار کرد: اوپک تلاش داشت پیش از نشست ماه مارس درباره کاهش بیشتر تولید نفت تصمیم‌گیری کند که به دلیل نبود اجماع قرار شد در نشست ۱۵ اسفندماه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در این زمینه تصمیم‌گیری شود.
وی محور گفت‌وگوی تلفنی با الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه را بازار نفت عنوان کرد و گفت: آقای نواک معتقد بود ضرورتی برای کاهش بیشتر تولید نفت تا پیش از نشست ماه مارس وجود ندارد.
وزیر نفت دربار پیشنهاد کاهش تولید ۵۰۰ هزار بشکه‌ای از سوی عربستان، کویت و امارات هم به دلیل کاهش قیمت نفت اعلام کرد:‌ این کشورها دنبال این بودند تا کشورهای غیر عضو اوپک هم در کاهش بیشتر تولید مشارکت کنند.
زنگنه درباره اینکه آیا با توجه به اختلال در پروازهای ایران به دلیل شیوع ویروس کرونا در نشست پیش روی اوپک شرکت می‌کند، گفت:‌ ان‌شاء‌الله در این نشست شرکت خواهم کرد و پروازم با هواپیمایی ایران‌ایر خواهد بود.
وزیر نفت درباره برنامه وزارت نفت برای مبارزه با ویروس کرونا هم اظهار کرد:‌ در این زمینه بخشنامه ابلاغ کرده ام.