بازار پتروشیمی آسیا در پی سقوط قیمت نفت خام
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۲/۴

بازار پتروشیمی آسیا در پی سقوط قیمت نفت خام

بازارهای پتروشیمی آسیا در پی سقوط قیمت نفت خام شاخص وست تگزاس اینترمدیت به زیر صفر در معاملات روز دوشنبه (یکم اردیبهشت‌ماه)، هم‌اکنون محتاط شده‌اند.

بازار پتروشیمی آسیا در پی سقوط قیمت نفت خام

به نقل از آی‌سی‌آی‌اس، بازارهای پتروشیمی آسیا در واکنش به سقوط تاریخی قیمت شاخص نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (دبلیو‌تی‌آی) موسوم به نفت خام آمریکا به ارقام زیر صفر و منفی شدن، در این باره محتاط بوده‌اند اما واکنش‌ها تاکنون تا حدودی معتدل است، در حالی که بازیگران در بازارهای پتروشیمی باید قیمت‌های پایین نفت خام در میانه تضعیف شدید تقاضا برای نفت و فرآورده‌های نفتی ناشی از شرایط شیوع ویروس همه‌گیر کرونا و بحران اقتصادی پدیدآمده، را بپذیرند.
قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال در معاملات بازار آی‌سی‌ی (ICE) لندن نیز امروز با کاهش قابل ملاحظه‌ای همراه بوده است و این شرایط می‌تواند بر تحولات قیمت خوراک پتروشیمی با پایه نفتا و آروماتیک بنزن تاثیر بگذارد.
در میانه روز، قیمت نفتا در معاملات بازارهای تک محموله با یک دلار و 50 سنت کاهش به 200 دلار و 50 سنت به ازای هر تن به صورت عرضه CRF (هزینه و نرخ بار) به مقصد ژاپن، رسید، در حالی که قیمت بنزن با کاهش سه دلاری به ازای هر تن به صورت عرضه FOB به مقصد کره جنوبی 341 دلار و 50 سنت برای هر تن معامله شد.
شرایط بازارها هم‌اکنون به تحولات روز به روز در بخش بالادستی قیمت‌های نفت خام بستگی دارد.
در بازار مونواتیلن گلیکول (MEG)، قیمت‌ها برای عرضه به صورت سی‌اف‌آر 395 تا 405 دلار به ازای هر تن به مقصد پایانه‌های اصلی چین، معامله می‌شود و قرارداد برای تویل در ماه مه 400 دلار به ازای هر تن داد و ستد شد.
در بازارهای پلی وینیل کلراید (PVC)، یک تولیدکننده شمال‌شرق آسیا قیمت تحویل ماه مه خود را 160 دلار به ازاری هر تن نسبت به ماه گذشته میلادی اعلام کرد، اما تمایل برای خرید بسیار کم بود.
قیمت نفت خام شاخص دبلیو‌تی‌آی آمریکا در معاملات بازار بورس نیویورک (نایمکس) روز سه‌شنبه بعدازظهر (دوم اردیبهشت‌ماه) منفی چهار دلار و 53 سنت برای هر بشکه بود.