نقش مهم پتروشیمی ها در رونق بازار
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۲/۲۳

نقش مهم پتروشیمی ها در رونق بازار

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اعلام کرد: پتروشیمی ها نقشی اثر بخش در رونق بازار سرمایه و توسعه اقتصادی کشور دارند.

نقش مهم پتروشیمی ها در رونق بازار

سکینه الماسی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم حمایت از روند توسعه پتروشیمی گفت: پتروشیمی در ایران خوشبختانه در مسیر توسعه قرار گرفته است وبدون تردید تکمیل زنجیره ارزش و توسعه متوازن می تواند منجر به تحولی بزرگ در این صنعت شود و از این رو راه نجات اقتصاد کشور رونق صنایع پایین دستی پتروشیمی است.
نماینده کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: پتروپالایشگاه‌ها یا مینی پالایشگاه‌ها کوچک‌تر از پالایشگاه‌های معمولی هستند و می‌توان آنها را با جذب سرمایه‌های مردمی راه‌اندازی و فعال کرد، چراکه تجربه نشان داده مردم از خرید سهام آن‌ها استقبال می‌کنند.
همچنین وی با اشاره به اینکه رونق تولید، ایجاد اشتغال، ایجاد ارزش‌افزوده و جلوگیری از خام‌فروشی با رونق پتروپالایشگاه‌ها امکان‌پذیر می‌شود و این مسائل اقتصاد ایران را نجات خواهد داد، تصریح کرد: صنایع پتروشیمی، میعانات گازی، فرآورده های نفتی و گازی بیشترین درآمد را برای ایران به همراه دارند.
الماسی در ادامه تصریح کرد: بازگشت سرمایه در صنایع پتروشیمی و پایین‌دستی فوق‌العاده زودهنگام است تا جایی که حتی در برخی از صنایع کمتر از 6 تا یک سال بازگشت سرمایه دیده شده که این اتفاق شاهکار است.
وی ادامه داد: افزون بر افزایش صادرات درصورتی که بتوانیم میزان فروش محصولات پتروشیمی را در داخل افزایش دهیم، بخش قابل ملاحظه‌ای از مشکلات اقتصادی و صنعتی حل می‌شود،