افزایش ظرفیت تولید متانول ایران
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۵/۱۴

افزایش ظرفیت تولید متانول ایران

همزمان با بهره برداری رسمی از متانول کاوه و نیز پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه ظرفیت رسمی تولید متانول ایران سه میلیون و نهصد و شصت هزار تن افزایش می یابد.

افزایش ظرفیت تولید متانول ایران

علی محمد بساق زاده مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی، با تاکید بر عزم صنعت پتروشیمی ایران برای افزایش ظرفیت تولید و تکمیل طرح های در حال ساخت در راستای جهش های دوم و سوم صنعت گفت: متانول کاوه و کیمیای پارس خاورمیانه به عنوان 2 طرح بزرگ متانولی ایران تولید خود را از چند ماه قبل آغاز کرده اند و اکنون در آستانه افتتاح رسمی از سوی آقای حسن روحانی رئیس جمهوری قرار دارند.
وی در ادامه افزود: متانول کاوه با ظرفیت تولید 2 میلیون و سیصد و ده هزار تن به عنوان بزرگترین واحد متانولی جهان در شهرستان دیر واقع در استان بوشهر قرار دارد و 950 میلیون دلار سرمایه گذاری برای این طرح (واحد تولید متانول، اسکله صادراتی، واحد یوتیلیتی) از سوی بخش خصوصی صورت گرفته است و ارزش محصولات آن بر پایه قیمت سال 95 حدود 400 میلیون دلار در سال است.
بساق زاده ادامه داد: پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه نیز یکی از شرکت های تابعه هلدینگ پتروفرهنگ است که ظرفیت تولید یک میلیون ششصد و پنجاه هزا تن متانول را دارا است و حدود 600 میلیون دلار برای ساخت آن سرمایه گذاری شده است و 300 میلیون دلارارزش درآمد سالانه آن بر پایه قیمت سال 95 می باشد.
مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: در روز های آتی یک واحد تولید کاتالیست مورد نیاز برای تولید انواع پلی اتیلن ها با سرمایه گذاری 20 میلیون دلاری هلدینگ باختر در پتروشیمی لرستان نیز بطور رسمی به بهره برداری می رسد.
همچنین وی اظهارکرد: این واحد با دانش فنی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با ظرفیت تولید 100 تن کاتالیست در سال آماده بهره برداری رسمی شده است و سالانه حدود 30 میلیون دلار درآمد زایی خواهد داشت.