کاهش خام فروشی در اولویت‌ سیاست‌های توسعه اقتصادی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۵/۲۳

کاهش خام فروشی در اولویت‌ سیاست‌های توسعه اقتصادی

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی: با توجه به وجود منابع غنی نفت و گاز در کشور گسترش صنعت پتروشیمی باید در استای کاهش خام فروشی در اولویت‌ سیاست‌های توسعه اقتصادی قرار گیرد.

کاهش خام فروشی در اولویت‌ سیاست‌های توسعه اقتصادی

حسین حسین‌زاده، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار نیپنا، گفت: تحقق راهبردهای این صنعت و گسترش صنایع پایین‌دست پتروشیمی باید در اولویت قرار گیرد و به ‌ویژه امسال که سال جهش تولید نام‌گذاری شده است باید به سمت بومی‌سازی صنایع و تجهیزات صنعت پتروشیمی حرکت کنیم.
همچنین وی به افزایش ظرفیت تولید محصولات مختلف پتروشیمی از جمله اوره و متانول در کشور اشاره کرد و ادامه داد: طی چند سال اخیر و باوجود مشکلات و تحریم‌های اقتصادی، ظرفیت تولید محصولات مختلف پتروشیمی افزایش یافته که این مهم نشان دهنده جایگاه ویژه این صنعت استراتژیک در کشور است و با تکمیل زنجیره ارزش و کاهش خام فروشی می‌توان محصولات نهایی را تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی کرد.
رئیس کمیته نفت و فرآورده‌های نفتی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پتروشیمی یک منبع د‌رآمد‌ی بزرگ است که بیشترین صاد‌رات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است و باید در سال جهش تولید نیز این افزایش صادرات مدنظر مسئولان این صنعت قرار گیرد.
حسین‌زاده در ادامه گفت: چنانچه می‌خواهیم اقتصاد کشور در مسیر توسعه گام بردارد، مناسب‌ترین راه آن جهش هرچه بیشتر صنعت پتروشیمی و صادرات گسترده محصولات این صنعت ارزش آفرین و تلاش برای فاصله گرفتن از خام فروشی و تحقق اقتصاد مقاومتی است.
وی با تاکید بر لزوم حمایت از صنعت پتروشیمی عنوان کرد: پتروشیمی‌ها اکنون در مسیر توسعه اقتصادی و زیرساختی گام بر می‌دارند، کمک به توسعه این صنعت و رفع نیازهای مالی و بودجه‌ای آن، سدی مقاوم در برابر خام فروشی است.