25 میلیارد دلار ارزش تولید صنعت پتروشیمی در سال 1400
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۶/۱

25 میلیارد دلار ارزش تولید صنعت پتروشیمی در سال 1400

زنگنه گفت: ارزش کل تولید پتروشیمی ایران پیش و پس از انقلاب تا سال ۷۶ به یک میلیارد دلار در سال نمی‌رسید. این مقدار در سال ۹۲ به نزدیک ۱۱ میلیارد دلار رسید که در سال ۱۴۰۰ به ۲۵ میلیارد دلار و با خیز بعدی در سال ۱۴۰۴ به ۳۷ میلیارد دلار می‌رسد.

25 میلیارد دلار ارزش تولید صنعت پتروشیمی در سال 1400

به نقل از شانا، بیژن زنگنه شامگاه چهارشنبه (۲۹ مردادماه) در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما که در آستانه هفته دولت برگزار شد، به پرسش مجری برنامه درباره سیاست بهینه در قبال تولید نفت و گاز در شرایطی که برخی پیش‌بینی‌های جهانی از پایان دوران نفت در آینده‌ای نه چندان دور حکایت دارد، گفت: اندیشمندی زمانی گفته بود عصر حجر (سنگ) زمانی تمام نشد که سنگ در دنیا تمام شد، بلکه پیشرفت فناوری سبب پایان یافتن عصر حجر شد. عصر نفت هم زمانی تمام نمی‌شود که نفت در دنیا تمام شود، بلکه زمانی پایان می‌یابد که فناوری، جایگزین‌های اقتصادی با وضع زیست‌محیطی بهتر را به جای نفت به بازار عرضه کند.

وی در ادامه افزود: نظر خودم را می‌گویم زیرا هنوز کشور در این زمینه به نتیجه نرسیده است. ما باید همه تلاش خود را به‌کار گیریم که نفت را با سرعت بیشتری تولید کنیم، اما به این شرط که پول آن را خرج بودجه نکنیم زیرا اگر قرار باشد پول نفت را خرج بودجه کنیم و در ازای آن هزینه درست کنیم، حال چه عمرانی چه جاری، این یعنی بدبخت کردن مردم. باید نفت را تولید کنیم و درآمد آن را به صندوق توسعه ملی اختصاص دهیم تا این صندوق از ذخایر خود برای توسعه طرح‌هایی مانند پتروشیمی‌ها، پتروپالایشگاه‌ها و دیگر صنایع هزینه کند.

زنگنه با بیان اینکه اگر امروز نفت تولید نکنیم، شاید روزی برسد که نیاز باشد برای فروش نفت اجازه بین‌المللی بگیریم (از نظر زیست‌محیطی)، گفت: درباره گاز هم همین‌طور، گاز را هم باید به مقدار حداکثری تولید کنیم زیرا قرار نیست نهادینه شدن انرژی‌های جایگزین صد سال طول بکشد.

افتخار صنایع گاز و پتروشیمی برای همیشه به نام جمهوری اسلامی است

وی درباره توسعه صنعت پتروشیمی و گام‌های نو در این صنعت، گفت: پتروشیمی از بخش‌های افتخارآمیز جمهوری اسلامی است، جمهوری اسلامی دو کار داشته است که مختص این نظام است و افتخار آن برای همیشه به نام جمهوری اسلامی است؛ صنعت گاز و صنعت پتروشیمی.
وزیر نفت با اشاره به اینکه پیش از پیروزی انقلاب ما نامی به عنوان صنعت گاز نداشتیم. یک خط لوله گاز وجود داشت که گاز ایران را به روسیه منتقل می‌کرد و مقداری هم انشعاب گاز در کشور ایجاد شده بود،ادامه داد: هم‌اکنون گاز ایران از نظر پوشش، تولید و سرعت توسعه در دنیا بی همتاست. اسفندماه پارسال به تولید هزار میلیون مترمکعب در روز رسیدیم که رکوردی تاریخی برای ایران بود.


اگر پتروشیمی نبود به زحمت می‌توانستیم از شرایط تحریم عبور کنیم

زنگنه با بیان اینکه براساس فرآورده‌هایی که از پالایشگاه‌های گاز، گازهای همراه نفت و مقداری هم از پالایشگاه‌ها دریافت می‌شود، یک صنعت پتروشیمی جدید از سال ۷۶ بنیان گذاشته شد، گفت: ارزش کل تولید پتروشیمی ایران پیش و پس از انقلاب تا سال ۷۶ به یک میلیارد دلار در سال نمی‌رسید. این مقدار در سال ۹۲ به نزدیک ۱۱ میلیارد دلار رسید که در سال ۱۴۰۰ به ۲۵ میلیارد دلار و با خیز بعدی در سال ۱۴۰۴ به ۳۷ میلیارد دلار می‌رسد.
وزیر نفت با اشاره به اینکه اگر ما امروز صنعت پتروشیمی را نداشتیم به زحمت می‌توانستیم از شرایط تحریم عبور کنیم، اظهار کرد: صنعت پتروشیمی یکی از ارکان کارهای ما در شرایط تحریم برای تامین ارز و نیازهای کشور و یکی از مصادیق جلوگیری از خام فروشی و ایجاد زنجیره ارزش است.
وی به عرضه ۵.۸ میلیارد دلار خوراک و محصول از سوی پتروشیمی‌ها به داخل کشور اشاره کرد و در ادامه گفت: این موضوع خیلی مهم است که این محصولات به زنجیره‌های بعدی تبدیل می‌شود و این روند می‌تواند توسعه یابد گرچه از نظر قانونی توسعه آن به‌عهده ما نیست و وظیفه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) است، اما ما هم هرکاری بتوانیم برای توسعه این صنعت انجام می‌دهیم زیرا هم‌اکنون تولیدکنندگان ما علاقه دارند محصولاتشان را به داخل عرضه کنند.
همچنین زنگنه ادامه داد: هم‌اکنون پالایشگاه‌های کشور نیز نزدیک ۵ میلیارد دلار خوراک به پایین‌دست تحویل می‌دهند که از نظر جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره ارزش در کشور بسیار مهم است البته این فرآیند باید ادامه یابد و تکمیل شود.


افزایش ظرفیت تولید میدان‌های مشترک نفتی

وزیر نفت در بخش دیگری از گفته‌های خود به تشریح وضع تولید و توسعه در میدان‌های مشترک نفت و گاز پرداخت و عنوان کرد: مهمترین میدان‌های مشترک نفتی ما از نظر حجم و اهمیت ذخایر در غرب رودخانه کارون واقع شده‌اند. ظرفیت تولید روزانه ما در این میدان‌ها در سال ۹۲ حدود ۷۰ هزار بشکه بود که اکنون به حدود ۴۰۰ هزار بشکه رسیده است؛ یعنی افزایش حدود ۶ برابری در هفت سال.
زنگنه با بیان اینکه طی این مدت فقط در میدان آزادگان جنوبی حدود ۱۵۰ حلقه چاه حفاری شده است، گفت: ظرفیت تولید روزانه نفت میدان مشترک آذر هم به‌زودی به ۶۰ هزار بشکه می‌رسد و آن را به‌طور رسمی اعلام می‌کنیم، قرارداد توسعه میدان‌های آبان و پایدار غرب هم امضا شده است، قرارداد میدان‌های فروزان و رسالت هم در روزهای اخیر در قالب EPC (طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت) امضا شد.
وی با ابراز امیدواری به اینکه در آینده، ظرفیت برداشت روزانه نفت از میدان‌های غرب کارون به بیش از یک میلیون بشکه می‌رسد، اضهار کرد: در این زمینه، ضریب بازیافت اهمیت زیادی دارد زیرا در این منطقه به‌دلیل موقعیت زمین‌شناسی خاص و نوع سیال، ضریب بازیافت پایین است و هم‌اکنون انستیتو نفت دانشگاه تهران به‌طور اختصاصی در حال مطالعه میدان آزادگان به‌منظور یافتن راهکارهای افزایش ضریب بازیافت نفت در این میدان است. نتایج بررسی‌های این مجموعه نشان می‌دهد افزایش ۱۰ درصدی ضریب بازیافت آزادگان امکان‌پذیر است.


کرونا، جریان سوخت‌رسانی را متوقف نکرد

وزیر نفت به سختی کار در مناطق عملیاتی صنعت نفت از جمله عسلویه به‌ویژه در فصل تابستان اشاره کرد و ادامه داد: تصور کنید یک جوشکار که لباسی مانند برزنت بر تن دارد و سرش را کاملا با کلاه پوشانده است و با ماسک آن هم در منطقه‌ای با آن حرارت بالا در حال کار است، چه کار شاقی انجام می‌دهد. من باید از کارگران و کارکنان تشکر کنم.
وی تصریح کرد: به جز مدت زمان محدودی که بعضی از طرح‌ها به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس همه‌گیر کرونا تعطیل شد، همکاران ما تمام مدت سرکار حاضر بودند تا جریان سوخت‌رسانی به کل کشور با وقفه‌ای روبه‌رو نشود و باید از این حیث هم از آنان قدردانی کرد.


بازار نفت و حکومت کرونا

وزیر نفت به پرسشی درباره پیش‌بینی بازار نفت با توجه به ویروس کرونا و رکود اقتصادی جهان هم اشاره کرد و گفت: وضع بازار نفت هنوز بهبود نیافته است، اما با اقدامی که اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) انجام داده است که به نظر من اقدام مهمی بود اکنون قیمت نفت خام برنت بالای ۴۵ دلار برای هر بشکه است، قیمتی که در خطر هم نیست.
زنگنه با اشاره به اینکه قیمت نفت هم‌اکنون نسبت به اردیبهشت‌ماه بیش از ۳۰ دلار افزایش یافته است و ادامه این روند بستگی به شرایط اقتصادی دارد، تصریح کرد: گزارش‌های اوپک حاکی از آن است که به جز چین رشد اقتصادی دیگر کشورهای جهان منفی است و هنوز این پیش‌بینی با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا تغییر نکرده است، یعنی هنوز حکومت دست کروناست.
وی به این پرسش که گفته می‌شود آمریکا می‌خواهد جلو همکاری صادرات فرآورده نفتی ما به ونزوئلا را بگیرد و پیش‌تر نیز یک محموله را توقیف کرده بود با این شرایط ما هنوز این همکاری را ادامه خواهیم داد؟ اظهار کرد: محموله ما را توقیف نکرده بودند. محموله متعلق به ونزوئلا بود، ما آن را به‌صورت فوب فروخته بودیم.
وزیر نفت افزود: آمریکا می‌خواست با این خبر اعلام موفقیت کند و بگوید ما ضربه‌ای به ایران زدیم، گویا به آن خیلی نیاز دارند. به هرحال یک جنگ است و هر دو طرف علیه هم کار می‌کنند. و مکروا و مکر اللَّه واللَّه خیر الماکرین.


ایران؛ بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه است

زنگنه با اشاره به اینکه ظرفیت تولید روزانه بنزین ایران از رقم ۵۶ میلیون لیتر در آغاز این دولت به رقم کنونی ۱۰۷ میلیون لیتر در روز رسیده است، گفت: در ابتدای این دولت ایران یکی از بزرگترین واردکنندگان بنزین و گازوئیل بود و یکی از تهدیدهای آمریکا این بود که از واردات بنزین به ایران جلوگیری می‌کند؛ هم‌اکنون ایران هم بنزین و هم گازوئیل صادر می‌کند و شواهد نشان می‌دهد ایران بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه است.


۹۴ درصد جمعیت ایران زیر پوشش گاز طبیعی

وزیر نفت با اشاره به اینکه در این دولت نزدیک ۱۷ هزار روستا گازرسانی شده‌اند در صورتی که این رقم در سال ۹۲، ۱۴ هزار روستا بود، ادامه داد: هم‌اکنون بیش از ۸۴ درصد جمعیت روستایی و ۹۹ درصد جمعیت شهری از نعمت گاز برخوردار هستد که در مجموع هم‌اکنون بیش از ۹۴ درصد جمعیت ایران از گاز طبیعی استفاده می‌کنند.
زنگنه با بیان اینکه توسعه گازرسانی یک حرکت بزرگ زیست محیطی است که آثار آن در سال‌های آینده از نظر پوشش گیاهی و زیست محیطی نمایان می‌شود، گفت: همه هزینه ۲۲ تا ۲۳ هزار میلیارد تومانی این کار در ایران هزینه و از تجهیزات و نیروی انسانی به‌طور کامل ایرانی استفاده شده است. هماهنگی خوبی بین مجلس شورای اسلامی و دولت در قالب بند «ق» یک تبصره بودجه سال ۹۳ که پس از آن به ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید تغییر کرد، وجود داشت که با اجرای آن، شاهد رضایت مردم، اشتغالزایی و رشد اقتصادی بودیم.


۱.۵ میلیون بشکه نفت و میعانات گازی تقاضا برای پتروپالایشگاه‌ها

زنگنه در پاسخ به اینکه قانون و آیین‌نامه اجرایی احداث طرح‌های پتروپالایشگاهی تصویب شده اما آیا علت کندی روند کار، تأمین مالی است، گفت: نه. روند تأمین مالی کند نیست، وزارت نفت حتی زودتر آیین‌نامه را به دولت داد و دولت هم با سرعت تصویب کرد که ما هم پس از آن اعلام کردیم، تنفس خوراک در این قانون به عنوان یک امتیاز مهم دیده شده است به‌طوری که اگر کسی پالایشگاه یا پتروپالایشگاه را با مجوزی که طبق این قانون می‌گیرد، بسازد، پس از بهره‌برداری به مقدار همه هزینه‌های انجام شده می‌تواند هزینه خوراک را پرداخت نکند و این پول بدهی سازنده به صندوق توسعه ملی است که طی چند سال پرداخت می‌شود. زنگنه با اشاره به اینکه پس از اعلام و آگهی وزارت نفت، صلاحیت شرکت‌های متقاضی طبق آیین‌نامه بررسی شد، ادامه داد: هم‌اکنون نزدیک به ۱.۵ میلیون بشکه متقاضی برای پتروپالایشگاه‌ها وجود دارد که همه صلاحیت‌ها را داشته‌اند و طرح‌های آن ها نیز توجیه فنی و اقتصادی داشته است؛ یک میلیون و ۲۲۰ هزار بشکه مربوط به نفت خام و ۲۴۰ هزار بشکه مربوط به میعانات گازی است.
وزیر نفت در پاسخ به اینکه می‌توانید زمانی برای اجرای این کار بدهید، توضیح داد: ما مسئله‌ای نداریم و کار ما تمام است. مسئله‌ موجود این موضوع است که هیئت امنای صندوق توسعه ملی باید زمانبندی تعهدهایی که می‌تواند بپذیرد را طبق آیین‌نامه اجرایی به ما اعلام کند که ما بر مبنای آن مجوزها را ارائه دهیم؛ طرح پتروپالایش لاوان با ۱۲۰ هزار بشکه نفت، سرمایه‌گذاری غدیر با ۳۰۰ هزار بشکه، شستان با ۳۰۰ هزار بشکه، پالایش پارسیان تدبیر، مروارید مکران، بندر جاسک با ۳۰۰ هزار بشکه و یک بخش خصوصی هم با ۲۰۰ هزار بشکه از متقاضیان بوده‌اند.


منتقدان حرمت زحمات کارکنان صنعت نفت را نگه دارند

وزیر نفت با اشاره به اینکه برای همه این کارهایی که انجام داده‌ایم هیچ منتی بر سر کسی نداریم بلکه منت‌دار مردم هم هستیم، تأکید کرد: اما همکاران من توقع ندارند که تحقیرشان کنند و گفته شود آنها کاری انجام نداده‌اند. به من می‌توانند بگویند، اما خواهش می‌کنم منتقدان، حرمت زحمات کارکنان صنعت نفت را نگه دارند.