شتاب ‌بخشی برای ساخت پروژه‌ 8 میلیارد دلاری عراق
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۶/۱۶

شتاب ‌بخشی برای ساخت پروژه‌ 8 میلیارد دلاری عراق

وزارت نفت عراق از شتاب‌ بخشی برای ساخت پروژه‌ 8 میلیارد دلاری پتروشیمی بیل نرباس با مشارکت شرکت انگلیسی-هلندی شل خبر داد.

شتاب ‌بخشی برای ساخت پروژه‌ 8 میلیارد دلاری عراق

به نقل از پلاتس، احسان عبدالجبار اسماعیل اعلام کرده است که عراق در نظر دارد به اجرای طرح 8 میلیارد دلاری ساخت یک واحد پتروشیمی با مشارکت شرکت انگلیسی-هلندی شل شتاب بخشد.
عراق، دومین صادرکننده سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نظر دارد به روند اجرای این طرح پتروشیمی که برای نخستین بار در سال 2012 میلادی اعلام شد، شتاب بخشد.
وزیر نفت عراق گفت: وزارتخانه‌های نفت و صنایع عراق که سهم هر کدام در این طرح پتروشیمی 25 درصد است، برای شتاب‌ بخشی به روند اجرای طرح پتروشیمی «نبراس» با مشارکت شل که 49 درصد سهم دارد، نشست‌هایی برگزار کرده‌اند.
وی در ادامه افزود: شرایط قانونی و قراردادی باید تا پایان سال جاری میلادی نهایی شود.
همچنین احسان عبدالجبار اسماعیل گفت: این طرح پتروشیمی واقع در جنوب شهر بصره پس از تکمیل سالانه 1 میلیون و 800 هزار تن پلی‌اتیلن تولید خواهد کرد و اتان کافی برای آن تامین می‌شود.
عراق در سال 2012 میلادی برای ساخت این طرح پتروشیمی با شرکت انگلیسی-هلندی شل یک یادداشت تفاهم امضا کرده بود.
شل هم‌اکنون در شرکت گاز بصره که گازهای همراه نفت در میدان‌های نفتی جنوب عراق را جمع‌آوری و برای تولید برق مصرف می‌کند، 44 درصد سهم دارد، سهم شرکت دولتی گاز جنوب عراق 51 درصد و شرکت میتسوبشی 5 درصد سهم دارند.