کاهش صادرات محصولات پتروشیمی در ژاپن
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۶/۲۳

کاهش صادرات محصولات پتروشیمی در ژاپن

همزمان با رکود شدید اقتصادی ژاپن به‌دلیل همه‌گیری جهانی ویروس کووید-19، صادرات محصولات پتروشیمی این کشور درسال جاری میلادی کاهش یافته است.

کاهش صادرات محصولات پتروشیمی در ژاپن

به نقل از آی‌سی‌آی‌اس، همزمان با رکود شدید اقتصادی ژاپن، سومین اقتصاد بزرگ جهان، به‌دلیل همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، میزان صادرات محصولات اصلی پتروشیمی این کشور در 7 ماه سال 2020 میلادی کاهش یافته است و احتمال می‌رود تقاضا از سوی بازارهای خارجی برای محصولات این کشور همچنان با افت همراه باشد.
بر اساس داده‌های مربوط به عرضه و تقاضای موسسه آی‌سی‌آی‌اس، صادرات بنزن، اتیلن و پروپیلن ژاپن در بازه ماه‌های ژانویه تا ژوئیه سال 2020 میلادی با کاهش شدید همراه بوده است.
ژاپن که سومین اقتصاد بزرگ دنیا به شمار می‌رود همانند بیشتر کشورهای آسیایی اقتصادی صادرات محور دارد و خودرو صادرات عمده این کشور به شمار می رود، محصولی که مهمترین بازار پایین‌ دستی برای محصولات پتروشیمی است.
داده‌های اولیه ماه اوت نشان می‌دهد که به‌دلیل تردیدهای پیش‌روی بهبود قابل ‌توجه در تقاضا از سوی بازارهای بین‌المللی و آینده مبهم ویروس همه‌گیر کرونا در سراسر جهان، مجموع صادرات این کشور همچنان با افت شدید همراه بوده است.
بر اساس داده‌های وزارت دارایی ژاپن، مجموع صادرات این کشور در 20 روز نخست ماه اوت با 15.3 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 3 تریلیون و 30 میلیارد ین رسید، این در حالی است که واردات ژاپن با افت 17.4 درصدی، رقم سه تریلیون و 230 میلیارد ین را ثبت کرد.
طبق گزارش سه ماهه وزارت دارایی ژاپن، چشم‌انداز مخارج سرمایه‌ای این کشور نیز کاهش یافته و پیش‌بینی می‌شود که مخارج سرمایه‌ای صنایع ژاپن در سال مالی منتهی به ماه مارس 2021 با کاهش 6.8 درصدی همراه باشد، همچنین انتظار می‌رود سود عادی 23.2 درصد کاهش و درآمد 6.8 درصد افت را تجربه کنند