صدور مجوز احداث چهارمین مجتمع پتروشیمی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۶/۲۴

صدور مجوز احداث چهارمین مجتمع پتروشیمی

رئیس هیئت عامل ایمیدرو از صدور موافقت اصولی احداث چهارمین کارخانه فرآورده های پتروشیمی زنجیره GTX در منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان خبر داد.

صدور مجوز احداث چهارمین مجتمع پتروشیمی

به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور با بیان این مطلب گفت: ظرفیت 4 طرح پیشنهادی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در زمینه تولید فروآرده های پتروشیمی در زنجیره GTX برای اجرا در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان حدود 2.8 میلیون تن است.
وی در ادامه افزود: این طرح ها در زمینه تولید متانول، پلی پروپیلن، پلی اتیلن، بنزین پیرولیز، گاز مایع و غیره است که مجموع سرمایه گذاری این طرح ها، 6.4 میلیارد دلار است که پیش بینی شده 4 ساله احداث شود و با پیگیری ایمیدرو این طرح ها شتاب می گیرند.
غریب پور با اشاره به جزئیات زیرساختی طرح های آماده اجرای پتروشیمی در منطقه ویژه پارسیان تصریح کرد: برای این طرح ها، 320 هکتار زمین در نظر گرفته شده است. این طرح ها 255 مگاوات برق و 44 میلیون متر مکعب آب نیاز دارند.
رئیس هیئت عامل ایمیدرو ادامه داد: خوراک این طرح ها، گاز طبیعی است که در مجموع 18.7 میلیون متر مکعب نیاز دارد که فراخوان مناقصه ایستگاه تقلیل فشار گاز به مبلغ ۲۱۵ میلیارد تومان در حال انجام است که به زودی احداث ایستگاه وارد فاز اجرایی می شود .
طبق این گزارش، در طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان، فرصت های سرمایه گذاری برای تولید 18 میلیون تن محصولات پتروشیمی، 4 میلیون تن فولاد، 600 هزار تن آلومینیوم و 4 میلیون تن پودر آلومینا در نظر گرفته شده است.
همچنین، در بخش زیرساختی، احداث نیروگاه برای تولید 4300 مگاوات برق و تولید 750 هزار مترمکعب آب پیش بینی شده است.