پلاستیک ها -سامانه های لوله گذاری برای شبکه های جمع آوری و انتقال فاضلاب و زهکشی ثقلی مدفون در خاک

هدف از تدوین این استاندارد ارائه ی تعاریف و الزامات برای آدم روها و اتاقک‌های بازدید (با سطح مقطع دایره‌ای یا غیر دایره‌ای شکل) مدفون در خاکی است که تا عمق حداکثر ۶ متر از سطح زمین تا فاضلاب رو اتاقک اصلی نصب شده و از جنس پی وی سی سخت ( PVC- U )، پلی پروپیلن (PP)، پلی پروپیلن اصلاح شده با مواد معدنی (PPMD و پلی اتیلن (PE) می‌باشند. این محصولات در مناطق ترافیکی و تأسیسات زیرزمینی مطابق با الزامات کلی داده شده در استاندارد EN 476 استفاده می‌شوند. این استاندارد برای محوطه‌ی بیرون بنا نیز کاربرد دارد (کد حوزه کاربرد "u").
این استاندارد فقط برای آدم روها یا اتاقک‌های بازدیدی استفاده می‌شود که تولید کننده در مستندات خود چگونگی مونتاژ اجزاء را برای ساخت آن‌ها به وضوح اعلام نموده است.
اتاقک‌های بازدید مشمول این استاندارد شامل موارد زیر هستند:
- اتاقک‌های بازدید فراهم کننده‌ی دسترسی تجهیزات بازرسی و پاکسازی به شبکه‌های جمع آوری و انتقال فاضلاب و زهکشی ثقلی
- اتاقک‌هایی که به صورت آدم رو‌های فراهم کننده‌ی دسترسی انسان به شبکه‌های جمع آوری و انتقال فاضلاب و زهکشی ثقلی در نظر گرفته می‌شوند.
آدم رو ها یا اتاقک‌های بازدید را توسط روش‌های مختلفی از قبیل قالبگیری تزریقی، قالبگیری چرخشی، قالبگیری با فشار پایین، یا به صورت دست ساز از اجزایی ساخته شده مطابق با سایر استانداردها می‌توان تولید کرد.
اتصال دهی اجزاء را می‌توان به روش‌های زیر انجام داد:
- اتصال دهی از نوع درزگیر واشر الاستومری
- اتصال دهی از نوع چسبی برای PVC- U
- اتصال دهی از نوع جوشی برای PP PVC- U و PE
- جوشکاری به روش اکستروژن
- اتصال دهی از نوع مکانیکی
یادآوری ۱- این استاندارد برای فاضلاب صنعتی کاربرد ندارد.
یاد آوری ۲ - مونتاژ آدم رو یا اتاقک‌های بازدید از اجزاء مختلف را می‌توان در محل اجرا انجام داد؛ ولی آن‌ها را بصورت یک واحد یکپارچه نیز می‌توان تولید کرد. در هر حالت، اجزاء عملکردی زیر را می‌توان تشخیص داد:
۱) بخش پایه، که همیشه وجود دارد.
در حالتی که آدم رو یا اتاقک بازدید یکپارچه باشد، بخش پایه در فاصله ۳۰۰ میلی متر از بالای مجرای اصلی خاتمه می‌یابد.
۲) میله ورودی ، که به عمق بستگی دارد
۳) بخش تلسکوپی، که به طراحی بستگی دارد.
۴) مخروطی ، که به طرح اجزاء نزدیک سطح زمین و نحوه نصب توصیه شده برای آن‌ها بستگی دارد.
۵) سایر اجزاء نزدیک سطح زمین.
یاد آوری ۳- برای آدم رو‌های مدفون در خاک با عمق بین ۴ تا ۶ متر، علاوه بر سایر اجزاء ذکر شده در یادآوری ۱، باید از دال میانی نیز استفاده شود. الزامات دال میانی توسط مهندس مشاور ارائه می‌شود.