اکسترودر (Extruder) تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲

اکسترودر ماشینی است که آمیزه لاستیکی و پلاستیکی را ذوب کرده و به آن نیرو واردساخته تا با فشار در انتهای دستگاه از میان یک قالب عبور نموده و محصولی به شکل پیوسته شکل با سطح مقطع خاص تولید نماید.

پلى استال (polyoxymethylene - POM) تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲

پلی استال به عنوان ترمو پلاستیک (پلاستیک گرمانرم) ، پلاستیک های مهندسی استفاده می شود. نام های دیگر آن هوستافورم (Hostaform) ، دل رین (Delrin) ، دراکون (Duracon) ، سلکون (Celcon) ، اولترافورم (Ultraform) می باشد.

پلی سولفون (Polysulfone - PSU) تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲

پلی سولفون یکی از پلیمرهای مهندسی ویژه با خواص مکانیکی و حرارتی بالا می باشد. این بسپار گرما نرم به خاطر استحکام و مقاومت زیاد در دماهای بالا مشهور است. خواص آن، شبیه پلی کربنات بیس فنل آ بوده، بسیار شفاف و از نظر الکتریسیته، عایق بسیار خوبی است.

پلی‌وینیل کلراید (Polyvinyl Chloride - PVC) تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲

پلی‌وینیل کلراید (Polyvinyl chloride) یا پی‌وی‌سی (PVC) نوعی پلاستیک بسیار پرکاربرد است. در شرایط حاضر یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی است. به طور عمومی بیشتر از ۵۰٪ از پی وی سی ساخت بشر در ساختمان سازی استفاده می‌شود؛ زیرا پی وی سی ارزان بوده و به سادگی سر هم‌بندی می‌شود.

پلی اتیلن ترفتالات (Polyethylene terephthalate - PET) تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲

پلی اتیلن ترفتالات پلیمری است که در اغلب کشورها برای تولید الیاف پلی استر(70 درصد) رزین بطری (22 درصد) فیلم (6 درصد) و رزین های پلی استر مهندسی (2 درصد) به کار رفته، ولی در ایران این پلیمر بیشتر برای ساخت انواع بطری­های آشامیدنی استفاده می­شود.

پلی اتیلن (Polyethylene - PE) تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲

پلی‌اتیلن‌ها خانواده‌ای از گرمانرم‌ها می‌باشند که از طریق پلیمریزاسیون گاز اتیلن (C2H4) بدست می‌آیند.

پلی آمید (Polyamide - PA) تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲

نايلون نام كلي براي خانواده اي از پليمرهاي مصنوعي است كه اولين بار در فوريه سال 1935 توسط والاس كاروترز در شركت DuPont توليد شد و به دليل آن كه اين پليمر از اتصال واحدهاي تكرار شونده پپتاميد (پيوند آميد) توليد مي گردد ، آن را پلي آميد نيز ناميدند.

پلى بوتيلن ترفتالات (Polybutylene Terephthalate - PBT) تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲

اين پليمر مهندسی ، پلی استری گرما نرم است كه به دليل دارا بودن وزن مولكولی بالا ، استحكام ، خصوصيت عايق الكتريکی ، كريستاليزه شدن سريع ، قالب گيری آسان ، قابليت تقويت شدن با الياف پشم شيشه ، مقاومت مكانيکی خوب ، سرعت پايين جذب آب و مقاومت در مقابل مواد شيميایی و حلال ها در مقايسه با ساير پليمر های مهندسی ، كاربردهای متعددی در صنايع الكتريک ، الكترونيک ، خودروسازی و ساخت فيبرهای نوری يافته است.

پلى فنيلن اكسايد (Polyphenylene Oxide - PPO) تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲

پلی فنیلن اکسیدها که در سال ۱۹۶۴ توسط کمپانی جنرال الکتریک به بازار عرضه شدند از لحاظ ساختمانی یک پلی اترآروماتیک هستند. این پلاستیک ها بخاطر پایداری ابعادی فوق العاده مقاومت خزشی خوب در دماهای بالا و جذب آب خیلی کم معروف بوده و برای کاربردهای اتوکلاو ایده آل هستند.

ماشین تزریق پلاستیک (Injection Machine ) تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲

یکی از راحت ترین و پر مصرف ترین و مهم ترین روش های رایج برای شکل دادن به پلیمرها (بسپارها) استفاده از ماشین تزریق است. پس از پیدایش و توسعه پلاستیک ها تلاش ها برای ساخت دستگاه هایی که بتوان به وسیله آنها به سادگی مواد اولیه پلاستیک را به شکل دلخواه در آورد آغاز شد و به اختراع ماشین تزریق انجامید.

      
  • 1   
  • 2