کاربرد مواد پلیمری صنایع خودرو

امروزه بخش عمده ای از قطعات خوردو از مواد پلیمری به ویژهترموپلاستیکها تولید می گردد. استفاده از پلاستیکها به جای قطعات فلزی تولید قطعات را ساده تر کرده و ارزانتر ساخته است و به دلیل فراورش ساده تر پلاستیکها نسبت به فلزات امکانات متنوعی را در طراحی موجب شده است.
از آنجا که انرژی لازم جهت فراوری پلاستیکها کمتر از فلزات است، استفاده از پلاستیکها به جای فلزات باعث کاهش تصاعد دی اکسید کربن به جو می شود. پلاستیکها نسبت به فلزات سبک تراند و دانستیه پایین تری دارند به همین جهت وزن خودروهای امروزی با استفاده از پلاستیکها کمتر شده است و این امر باعث صرفه جویی در مصرف سوخت و آلایندگی کمتر گردیده است.
از دیگر مزایای استفاده از پلاستیکها در صنعت خودرو می توان به قابلیت بازیافت ، رفاه بیشتر سرنشینان، ایمنی بیشتر، زیبایی و تنوع طراحی را ذکر کرد.
پلاستیکهای مختلفی در قسمتهای مختلف خودرو به کار می روند. پلاستیکهای مهندسی مانند انواع پلی آمید در قسمت خودرو استفاده می شوند. انواع گریدهای پلی پروپیلن در بخشهای داخلی و خارجی (interior & exterior) خودرو به کار می روند. پلی کربنات و پلی میتل متاکریلات در چراغهای خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر پلیمرهایی که در خودرو به کار می روند می توان پلی یورتان، پلی استال، پلی بوتیلن ترفتالات را نام برد.
شرکت آیتک پلیمر علاوه بر مشاوره با صنایع مختلف خودرو سازی در زمینه طراحی قطعات مختلف با پلاستیکهای مهندسی در زمینه تأمین انواع پلاستیکهای مهندسی و کامپاندهای ویژه خدمات خود را ارائه می نماید.